Badanie wzroku u dzieci
Najmłodsi pacjenci powinni skorzystać z konsultacji okulistycznej przynajmniej raz, jeszcze przed rozpoczęciem nauki w przedszkolu lub szkole.
Badanie wzroku wykonane u dzieci pomaga w zdiagnozowaniu wad lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu oka. Wizyta będzie przebiegać inaczej, w zależności od podejrzeń rodziców i lekarza oraz objawów zaobserwowanych u pociechy.
Kiedy pójść z dzieckiem do okulisty?
Pierwsze badanie wzroku dla dzieci przeprowadza się krótko po narodzeniu w ramach profilaktycznych testów służących do wczesnego wykrywania chorób. W przypadku niemowlaków wizytę u okulisty zaleca się, gdy w rodzinie występowały wady wzroku, odnotowano nieodpowiedni przebieg ciąży lub zawsze, gdy rodzice zaobserwują jakiekolwiek niepokojące sygnały.
Dzieci w wieku przedszkolnym mają przeprowadzane badanie wzroku podczas bilansu wykonywanego przez pediatrę. Za pomocą tablicy Snellena dostosowanej do wieku dziecka, lekarz bada ostrość widzenia. W przypadku podejrzeń istnienia wady wzroku, pediatra wyda skierowanie do okulisty dziecięcego, który przeprowadzi dokładniejsze badania.
Zaleca się wykonanie profilaktycznego badania wzroku u dzieci jeszcze przed rozpoczęciem nauki czytania i pisania, szczególnie w przypadku zaobserwowania objawów takich jak np. przysuwanie czytanej książki blisko twarzy czy podchodzenie do telewizora. Niewykryta wada może utrudniać maluchowi edukację.
Jak wygląda badanie wzroku dzieci przez okulistę?
Wizyta u okulisty dziecięcego będzie przebiegać inaczej u każdego pacjenta. Wykonywane przez lekarza testy i badania zależą od potrzeb diagnostycznych. Dostosowuje się je do wieku pociechy.
Podobnie jak pediatra podczas bilansu, okulista dziecięcy także bada ostrość wzroku u dziecka. Wykorzystuje do tego karty lub tablice okulistyczne, które służą do rozpoznawania wskazanego znaku z odpowiedniej odległości. Dzieci, które potrafią już czytać i liczyć, mogą korzystać z wersji z liczbami i literami, dla maluchów przygotowane są warianty z kształtami takimi jak na przykład zwierzęta lub pojazdy. Skontrolowane zostaje także rozstawienie gałek ocznych.
Zaleca się także przeprowadzenie badania dna oka. Niezbędne jest podanie kropli rozszerzających źrenicę. Może to być moment stresujący dla dziecka. Przed wizytą u specjalisty można je do tego przygotować, np. poprzez uspokajające rozmowy. Krople stosowane przez okulistę nie zaczynają działać od razu, co daje szansę dziecku na chwilę odpoczynku się w kąciku zabaw. Po zbadaniu dna oka następuje pomiar refrakcji z pomocą maszyn komputerowych.
Gabinet okulistyki dziecięcej Oczko znajduje się w Warszawie przy ulicy Tyśmienickiej 2.