top of page

Badanie dna oka - co to, po co, i jak
O konieczności regularnych wizyt u okulisty nikogo nie trzeba przekonywać. Zaniedbanie tego ważnego narządu zmysłu, jakim jest wzrok, może prowadzić do przykrych konsekwencji w przyszłości. Dlatego już dziś warto rozważyć wykonanie badania dna oka. To jedno z podstawowych badań, które pozwala wykryć wiele chorób oraz ocenić stan siatkówki, plamki żółtej, naczyń krwionośnych i nerwu wzrokowego. Procedura trwa zaledwie kilka minut, a przy tym jest bezbolesna i nieinwazyjna. Nie wymaga także żadnych, specjalnych przygotowań.


Podczas badania, lekarz wprowadza przez źrenicę wiązkę światła, która trafia bezpośrednio do siatkówki. Wnętrze dna oka jest na tyle dobrze widoczne, że można je obserwować pod różnymi kątami oraz precyzyjnie stwierdzić obecność zwyrodnień lub innych niepokojących zmian wynikających z postępu chorób ogólnoustrojowych np. cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego. Wczesne wykrycie schorzenia pozwala ograniczyć rozwój trudnych do leczenia postaci choroby.


Kiedy warto wykonać badanie dna oka?


Badanie dna oka nie wymaga szczególnych przygotowań. Okulista podaje specjalne krople okulistyczne w celu rozszerzenia źrenicy. Preparat może powodować przejściową nadwrażliwość na światło oraz osłabienie widzenia, dlatego w słoneczne dni, warto skorzystać z okularów przeciwsłonecznych lub czapki z daszkiem. Po odczekaniu odpowiedniego dla podanych kropli czasu /około 40 minut/, okulista ogląda większą powierzchnię dna oka za pomocą:


  • specjalnego wziernika – oftalmoskopu czyli wziernika ocznego, który oświetla oko pacjenta strumieniem światła przenikającym w głąb i pozwalającym na szczegółową ocenę struktur oka,

  • lampy szczelinowej - tzw. biomikroskopu oraz specjalnej soczewki skupiającej o dużej sile,

  • wziernika Fisona - podczas tego badania lekarz wykorzystuje specjalne okulary ze źródłem światła przytwierdzonym do kasku umieszczonego na głowie.


Zlecają je nie tylko okuliści, ale także lekarze innych specjalizacji, np. pediatrzy, neurolodzy czy kardiolodzy w celu oceny stanu zdrowia pacjenta. Wśród wskazań do badania dna oka znajdują się przede wszystkim choroby naczyniowe i neurologiczne. Procedurę należy wykonać także w przypadku osób z ubytkami w centralnym lub obwodowym polu widzenia, osłabieniem ostrości wzroku, zaburzeniami rozróżniania barw itp.

Commenti


bottom of page