W Chinach już ok. 90 proc. nastolatków cierpi na krótkowzroczność a według danych Światowej Organizacji Zdrowia do roku 2050 liczba osób z krótkowzrocznością wzrośnie czterokrotnie.
W Polsce już co trzecia osoba jest krótkowidzem. Jakie są przyczyny lawinowego wzrostu występowania tej wady wzroku ?
Przyczyny krótkowzroczności można podzielić na dwie grupy :
genetyczne – przekazywane z pokolenia na pokolenie, na które praktycznie nie mamy wpływu
środowiskowe – gdzie poza niewłaściwą dietą ubogą w witaminy i minerały, brakiem ruchu na świeżym powietrzu - najgroźniejszy jest ciągły kontakt z nowoczesnymi technologiami. Wielogodzinne wpatrywanie się w małe, świecące ekrany bardzo blisko naszych oczu, zmusza zarówno samo oko jak i mięśnie oka do bardzo wytężonej pracy. Łatwo nam oglądać i czytać to co jest blisko, ale coraz częściej, przedmioty oddalone stają się nieostre.
W bardzo trudnej sytuacji są dziś dzieci. W szkole spędzają wiele godzin na czytaniu
i pisaniu a po powrocie do domu muszą znów wytężać wzrok przy odrabianiu lekcji. Czas wolny nie pozwala oczom odpocząć – absorbując je do kolejnego wysiłku przed ekranem komputera, tableta czy zdecydowanie najgroźniejszych dziś smartfonów. Zasada jest bardzo prosta – im mniejszy i bardziej świecący ekran – tym gorzej dla wzroku.
Coraz częściej obserwujemy roczne czy dwuletnie maluchy których spokój rodzice ”kupują” puszczając im bajki w telefonie. Z punktu widzenia okulisty to widok wręcz porażający, zabieg skazujący nasze pociechy na krótkowzroczność.
O co więc, w dzisiejszym, pełnym ekranów świecie, powinni zadbać rodzice by zmniejszyć ryzyko wystąpienia krótkowzroczności u dzieci ? Zasady nie są trudne:
Zapewnijmy właściwe oświetlenie w pokoju w którym dziecko się uczy i pracuje. Jedna, kontrastowo świecąca lampka świecąca prosto w zeszyt czy książkę w ciemnym pokoju to bardzo złe rozwiązanie. Konieczne jest również rozproszone oświetlenie górne oświetlające pokój i blat biurka.
Konieczne są przerwy w czytaniu czy odrabianiu lekcji –najlepiej 15 minut przerwy po 45 minutach pracy. Czas przerwy, dziecko powinno wykorzystać aktywnie na trochę ruchu i koniecznie popatrzeć w dal, choćby przez okno. Pamiętajmy aby nigdy przerwa w nauce nie sprowadzała się do sprawdzenia najnowszych informacji na smartfonie !
Właściwa, bogata w owoce i warzywa dieta.
Co najmniej godzina ruchu na świeżym powietrzu
Ograniczenie do koniecznego minimum korzystania z najmniejszych ekranów - smartfonów. Pamiętajmy, że ekran komputera jest dużo większy i bardziej oddalony od oczu niż smartfon. Jest tym samym zdecydowanie bardziej przyjazny oczom naszych pociech.
Dajmy oczom naszych dzieci czas na relaks i odpoczynek….
Comments