top of page

Higiena pracy wzrokowej u dzieci i młodzieży szkolnej


Efektywny proces edukacji dziecka zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest prawidłowe widzenie. Maluchy niezwykle intensywnie wykorzystują zmysł wzroku podczas nauki więc nieprawidłowa higiena oczu może przełożyć się na problemy z przyswajaniem wiedzy. Częstymi schorzeniami wśród dzieci są bóle głowy i karku, problemy ze skupieniem uwagi, drażliwość, a nawet podejrzenie ADHD. Rodzice powinni zachować szczególną czujność, aby w porę zareagować na alarmujące sygnały.


Jak dbać o wzrok dziecka? Przede wszystkim zainwestuj w wysokiej jakości oświetlenie, które minimalizuje zmęczenie oczu oraz bóle głowy. Ogranicz także czas spędzany przed ekranem telewizora, komputera czy telefonu. Zamiast tego zaproponuj zabawę na świeżym powietrzu czy spacer po parku. Naturalne światło korzystnie bowiem wpływa na komfort oczu. Nie bez znaczenia jest także dieta. Wzbogać jadłospis malucha o warzywa, owoce oraz tłuste ryby.


Higiena wzroku wśród dzieci


W profilaktyce chorób oczu wśród najmłodszych kluczową rolę odgrywają regularne wizyty u okulisty. Podczas badania lekarz ocenia ostrość wzroku oraz obecność ewentualnych wad i odstępstw od normy. W razie potrzeby przepisuje okulary korekcyjne. Uzupełnieniem tradycyjnej procedury w gabinecie okulistycznym jest badanie ortoptyczne, które skupia się wokół całego układu wzrokowego, a więc prawidłowego ustawienia i ruchomości oczu, napięcia akomodacji, widzenia przestrzennego itp.


Rodzicu! Jeżeli kompletujesz wyprawkę szkolną dla swojego dziecka, nie zapomnij o równie istotnym elemencie przygotowań do nauki, jakim jest badanie wzroku. Pomoże ono wykryć ewentualne wady wzroku i zwiększy komfort malucha podczas nauki. Zadbaj także o prawidłowe oświetlenie biurka, pełnowartościową dietę oraz odpowiednią porcję dziennego ruchu.

Comments


bottom of page