top of page

Krótkowzroczność - co to jest i jak leczyć?

Krótkowzroczność, zwana także miopią, polega na wyraźnym widzeniu przedmiotów zlokalizowanych blisko, a nieostrym tych znajdujących się dalej. Przyczyna wady tkwi w torze optycznym oka, który skupia obraz przed warstwą siatkówki, a nie dokładnie na niej. Choć z defektem zmagają się osoby w każdym wieku, zwykle problem rozpoczyna się już w dzieciństwie lub okresie dorastania. Rozpoznawanie detali z oddali, jazda samochodem czy czytanie książek staje się prawdziwym wyzwaniem. Krótkowzroczność można jednak skorygować poprzez stosowanie okularów lub soczewek kontaktowych.


Na czym polega mechanizm krótkowzroczności?


Przyczyna wady tkwi najczęściej w nieprawidłowej budowie oka. Elementy optyczne są zbyt wypukłe, a gałka przesadnie długa. Krótkowzroczność może także wynikać z nadmiernej siły załamującej światło rogówki lub soczewki. Wówczas moc optyczna jest zbyt duża w porównaniu z długością gałki ocznej. Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją wadę można podzielić na:


- krzywiznową będącą wynikiem nadmiernie wypukłych elementów optycznych oka,

- osiową spowodowaną zbyt długą gałką oczną,

- refrakcyjną związaną z wysokim współczynnikiem załamania światła w soczewce oka,

- rogówkową wywołaną przez zbytnią kulistość rogówki,

- mieszaną jako połączenie kilku czynników.


Niezależnie od rodzaju krótkowzroczności w każdym przypadku równoległe promienie światła, które docierają do oka, nie skupiają się na siatkówce, lecz przed nią. Nasilenie tej wady określane jest w dioptriach ze znakiem minus (-). Wyróżnia się następujące stopnie: niski (do –3,0 D), średni (-3,0 D do –8,0 D) oraz wysoki (poniżej -8,0 D).


Warto pamiętać, że wysoka krótkowzroczność niesie za sobą zmiany zwyrodnieniowe w oku oraz grozi wystąpieniem wielu różnych powikłań, a w skrajnych przepadkach prowadzi nawet do utraty wzroku. Diagnostykę należy więc wykonać w gabinecie okulisty, gdzie specjalista przeprowadzi specjalistyczne badania np. skiaskopię lub refraktometrię. Podstawowymi środkami korekcji krótkowzroczności są okulary oraz soczewki kontaktowe (wklęsło-wypukłe lub wklęsłe rozpraszające).

Comments


bottom of page