top of page

Krótkowzroczność u dzieci i młodzieży - leczenie soczewkami HoyaMiYOSMART

Krótkowzroczność może mieć podłoże genetyczne lub wynikać z przyczyn środowiskowych. To nie tylko brak odpowiedniej dawki witamin i minerałów, ale przede wszystkich kontakt z nowoczesnymi technologiami negatywnie wpływa na wzrok wśród dzieci i młodzieży. Wielogodzinne wpatrywanie się w małe, świecące ekraniki zmusza mięśnie oka do wytężonej pracy. W konsekwencji dla najmłodszych członków rodziny oddalone przedmioty stają się nieostre. To z kolei utrudnia codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza w szkole, gdzie mali uczniowie spędzają wiele godzin na czytaniu i pisaniu, a po powrocie do domu – odrabianiu lekcji.


Czy można zapobiec krótkowzroczności wśród dzieci i młodzieży?


W pierwszej kolejności należy zadbać o regularne badanie wzroku u dzieci. Jeżeli specjalista postawi diagnozę wskazującą na krótkowzroczność, warto zdecydować się na rozwiązania spowalniające postęp wady. Japońska firma Hoya, które specjalizuje się w technologiach optycznych, stworzyła specjalną soczewkę okularową MiYOSMART. Charakteryzuje się niejednolitą mocą na swojej powierzchni. W strefie optycznej jest ona optymalna i koryguje wadę refrakcji według zaleceń lekarza. Wokół centrum – w strefie obwodowej moc soczewki jest ponad 3 D słabsza.


Specyficzna budowa soczewki MiYOSMART sprawia, że promienie świetlne skupiają się na siatkówce, a nie za nią. Ma to spowodować zahamowanie wzrostu gałki ocznej na długość, a także przyczynić się do ograniczenia postępu wady wzroku, jaką jest krótkowzroczność. Testy prowadzone były na dwóch grupach dzieci. Pierwsza stosowała na stałe MiYOSMART, a druga – tradycyjne soczewki korekcyjne. Po dwuletniej obserwacji okazało się, że rozwiązania zaproponowane przez firmę Hoya spowolniły postęp wady o 52% oraz zmniejszyły przyrost długości gałki ocznej o 62%.


Warto również pamiętać o codziennej profilaktyce zapobiegającej rozwojowi krótkowzroczności wśród dzieci i młodzieży. Należy więc zadbać o właściwie oświetlenie w pokoju, w którym maluch uczy się, czyta i rysuje, a także ograniczyć do minimum korzystanie ze smartfonów, tabletów i laptopów.

Comments


bottom of page