top of page

Oświetlenie pokoju dziecka

Bardzo często słyszymy pytanie jak prawidłowo oświetlić pokój dziecinny. Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo różna w zależności od wieku dziecka.
· Pokój niemowlaka

Światło w pokoju maluszka powinno być bardzo delikatne. Pamiętajmy, że jeszcze niedawno, nasza pociecha przebywała ciemności brzucha mamy… Mocne i kontrastowe oświetlenie kącika niemowlaka na pewno nie wpłynie dobrze na jego samopoczucie. Dodatkowo, częste zapalanie światła w nocy nie powinno dziecka zbytnio wybudzać – warto więc pomyśleć o delikatnej lampce nocnej

i żarówkach o małej mocy. Dzienne światło jest bardzo potrzebne przede wszystkim podczas aktywności niemowlaka, pamiętajmy jednak o żaluzjach, roletach czy zasłonach ograniczających dostęp zbyt intensywnego światła i umożliwiających sen w ciągu dnia.


 

· Pokój przedszkolaka

Trzylatki nie przesypiają już większości dnia i z miesiąca na miesiąc rośnie ich aktywność. Potrzebują zupełnie innego oświetlenia niż niemowlaki. Konieczne stają się wydajne lampy górne, najlepiej jeśli będzie to kilka źródeł światła, jak najlepiej rozjaśniające miejsca zabaw naszych maluchów. Pamiętajmy też o punktowym doświetleniu biurka czy stolika przy którym dziecko rysuje, ogląda książeczki czy wykonuje inne prace lub zabawy wymagające wytężania wzroku. Maluchy często boją się ciemności. Warto pomyśleć o miniaturowej lampce która zapewni półmrok nie zakłócając przy tym snu.

 

· Pokój ucznia

Musimy zapewnić równowagę pomiędzy górnym, rozproszonym oświetleniem a punktowym doświetleniem miejsca pracy ucznia. Nadmierne kontrasty szybko męczą oczy i źle wpływają na wzrok. Nie dopuszczajmy do sytuacji gdy w pogrążonym w ciemnościach pomieszczeniu dziecko pracuje nad punktowo jasno oświetlonym biurkiem. W pokoju ucznia musi być kilka źródeł światła – rozproszone przy suficie, a punktowe przy miejscu pracy ale też tam gdzie uczeń spędza najwięcej czasu – przy ulubionej kanapie, fotelu bądź też nad łóżkiem – jeśli lubi czytać przed snem. Pamiętajmy aby światło punktowe dopasować tak, by praworęczna osoba miało światło z lewej strony a leworęczna z prawej. Unikajmy zbyt silnych żarówek w lampkach na biurku. – ponieważ mogą one powodować niebezpieczny dla oczu i bardzo męczący wzrok efekt olśnienia – sytuacji gdzie w polu pracy wzrokowej pojawiają się nadmiernie jaskrawe pola lub gdy występują silne kontrasty pomiędzy polami jaskrawymi i ciemnymi.


 

Comments


bottom of page