top of page

Urządzenia mobilne a wzrok naszych dzieci

Laptopy, tablety, smartfony – codzienność naszych czasów a zarazem jedne z najwspanialszych wynalazków tego wieku. Ułatwiają życie w pracy szkole i w domu, są też narzędziem rozrywki, lecz jaki tak naprawdę mają wpływ na wzrok naszych pociech?


Zbyt wczesne i zbyt intensywne użytkowanie urządzeń mobilnych może mieć bardzo negatywne skutki dla psychicznego jak i fizycznego zdrowia dzieci.


U dzieci nadmiernie korzystających z dobrodziejstw nowych technologii pojawiają się zaburzenia snu, wady postawy, osłabiona koncentracja i liczne zaburzenia wzroku. Specjaliści ostrzegają, że w zastraszającym tempie rośnie już liczba dzieci chorych na ADHD i depresje.


„Cyberdzieci” stają się coraz częściej uzależnione od małych, świecących ekranów. Czas spędzony w sieci staje się dla nich cenniejszy niż ten spędzony z rówieśnikami w świecie realnym. Negatywne skutki fonocholizmu to temat na odrębny artykuł –skupmy się dziś na jego wpływie na sam narząd wzroku – jednym z najważniejszych zmysłów, dostarczającym mózgowi blisko 80% informacji o otaczającym świecie.


Urządzenia mobilne przekazują nam głównie obraz. Aby dobrze ten obraz obserwować, dzieci przybliżają tablety czy smartfony tym bardziej im sam obraz jest mniejszy. Oko zmuszone jest do „pracy” w bliskiej odległości a napinające je mięśnie bardzo szybko się męczą. W ogromnym tempie rośnie liczba pacjentów okulistycznych cierpiących na pogarszające się widzenie do dali i do bliży, zmęczenie oczu, bóle głowy czy niemożliwość dłuższej koncentracji wzroku. Okuliści alarmują o znacznym wzroście dzieci cierpiących na krótkowzroczność, zaburzenia akomodacji, zaburzenia ruchomości gałek ocznych nie mówiąc już o zwykłym zmęczeniu oczu i bólach pleców czy karku.


Laptopy, tablety i smartfony emitują duże ilości szkodliwego dla oczu światła niebieskiego. Dolegliwości zwane „syndromem widzenia komputerowego” – CVS - to zespół zmęczenia oka spowodowany nadmierną pracą przy monitorze. Objawia się pogorszeniem ostrości widzenia, uczuciem suchości oczu czy częstym zapaleniem spojówek - dolegliwościami mogącymi prowadzić do poważnych chorób oczu.


Urządzenia mobilne stały się ważnym elementem naszego życia. Warto z nich korzystać jednak musimy pamiętać jakie zagrożenia niosą dla wzroku dzieci. Pogorszenie widzenia w czasie korzystania np. ze smartfona – to stan przejściowy, naturalna reakcja na zmęczenie wzroku. Stan taki jest na szczęście przejściowy i zanika po ustaniu przyczyny zmęczenia. To właśnie dlatego tak ważna jest „higiena” korzystania z małych monitorów. Pamiętajmy przede wszystkim o częstych przerwach na regenerację wzroku. Ważne aby w czasie takich przerw dostarczyć oczom różnorodnych bodźców, oko potrzebuje odbierać całą paletę barw a przerzucając wzrok na zmianę na bliskie i dalekie zmuszamy je do ćwiczenia akomodacji.


Pamiętajmy również o tym, by przerwa w korzystaniu z tableta nie była przez nasze pociechy spędzana na sprawdzaniu co tam słychać … w telefonie.


Kommentare


bottom of page