top of page

Zapalenie spojówek u dzieci - objawy i przyczyny

Spojówka to cienka błona śluzowa, która tworzy wewnętrzną warstwę powieki oraz pokrywa część gałki ocznej. Jeżeli dojdzie do stanu zapalnego, naczynia krwionośne silnie wypełniają się krwią. Mocno zaczerwienione oczy są charakterystycznym objawem tego schorzenia. Dodatkowo można zaobserwować sączącą się wydzielinę o wodnistym, ropnym lub śluzowym charakterze. Towarzyszy jej świąd, pieczenie i uczucie ciała obcego w oku. Zapalenie spojówek jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości narządu wzroku u dzieci.


Rodzaje zapalenia spojówek u dzieci


Istnieje wiele różnych czynników wywołujących zapalenie spojówek u dzieci. Schorzenie może mieć podłoże:

  • bakteryjne – wywołane przez paciorkowca, gronkowca, dwoinkę rzeżączki lub chlamydię (dwa ostatnie przypadki dotyczą noworodków rodzonych siłami natury); typowym objawem, który można zaobserwować u dziecka, jest gęsta, śluzowa lub ropna wydzielina, a niekiedy pojawia się również silne przekrwienie; leczenie bazuje na odpowiedniej higienie oczu oraz przyjmowaniu antybiotyku,

  • wirusowe – spowodowane patogennymi wirusami, takimi jak: adenowirusy, pikornawirusy, wirus opryszczki zwyczajnej itp.; na ich działanie najbardziej narażone są dzieci, które często pocierają oczy i nie stosują podstawowych zasad higieny; do charakterystycznych objawów należą: obrzęk powiek, silne przekrwienie spojówek, intensywne łzawienie, a także pieczenie i świąd oka; zdarza się, że dziecko skarży się na zamglone widzenie, choć mogą pojawić się także grudkowe odczyny w spojówce oraz gorączka; w tym przypadku stosuje się leczenie przeciwwirusowe lub objawowe;

  • grzybicze – choć należy do rzadkości, zwykle wywoływane jest przez kropidlaki lub drożdżaki; wówczas pojawia się u dziecka gęsta, ropna wydzielina oraz żółto-białe owrzodzenie rogówki,

  • alergiczne – jest wynikiem nadmiernej reakcji organizmu na kontakt z alergenem, którym może być kurz, sierść zwierząt, pyłki drzew i traw, składnik kosmetyczny lub substancja czynna leku; zwykle występuje w towarzystwie astmy, nieżytu nosa, pokrzywki czy zapalenia skóry; może pojawić się obrzęk, świąd oraz zaczerwienienie oczu.


Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci


Jak już wspomnieliśmy, infekcję oczu mogą wywołać bakterie, wirusy, grzyby i alergeny. Należy również pamiętać, że wśród przyczyn zapalenia spojówek u dzieci wymienia się również pasożyty (larwy much i robaki), a także urazy oka, ciała obce, substancje żrące, dym, suche powietrze czy promieniowanie UV. Wówczas można zaobserwować przekrwienie spojówek, wzmożone łzawienie, zmniejszoną szparę oczną, ropną lub śluzową wydzieliną oraz silne pieczenie.


Czas trwania infekcji oraz sposób jej leczenia zależy w głównej mierze od czynnika, który ją spowodował. Zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym zwykle ustępuje po 5-7 dniach, choć konieczne jest podawanie kropli z antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Jeżeli schorzenie wywołane zostało przez wirusy, możemy się spodziewać dość długiego leczenia, do nawet 3 tygodni. Infekcja o podłożu alergicznym ma charakter przewlekły i pojawia się podczas kontaktu z alergenem.


Leczenie zapalenia spojówek u dzieci


Tutaj niezbędny jest kontakt ze specjalistą. W trakcie wizyty okulista przeprowadza szczegółowy wywiad oraz wykonuje odpowiednie badania. Na podstawie zgromadzonych wyników dobiera właściwą drogę leczenia miejscowego, niekiedy także terapię doustną. Może zalecić przyjmowanie antybiotyków, substancji o działaniu przeciwwirusowym, przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym lub antyhistaminowym. Przepisuje także sztuczne łzy, czyli krople nawilżające, które pomagają w łagodzeniu uciążliwych objawów.


Czy można zapobiec zapaleniu spojówek u dzieci? Wśród sprawdzonych działań profilaktycznych wymienia się przede wszystkich unikanie czynników, które mogą negatywnie wpływać na poziom nawilżenia gałki ocznej. Są to: silny wiatr, pyły, dym tytoniowy, klimatyzacja, promieniowanie UV oraz zbyt częste korzystanie z komputera. Należy dbać o właściwą wilgotność w pomieszczeniu, wzbogacić codzienny jadłospis o kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz przestrzegać zasad higieny oka. W razie potrzeby warto też stosować krople nawilżające bez konserwantów, z środkami osmoprotekcyjnymi (trehaloza, L-karnityna, erytrytol, betaina).

Comments


bottom of page